Grupa AA (Anonimowych Alkoholików) ,,Arka" - jak to się zaczęło i czym się zajmuje ?
Grupa AA ,,Arka" powstała z inicjatywy Grzegorza AA przy współudziale Marka AA w 2005 roku. Wcześniej założyciele należeli przez kilka lat do innych grup AA w Zielonej Górze oraz Nowej Soli. Po wielu rozważaniach postanowili powołać do działalności nową grupę AA w tej części miasta aby przybliżyć Wspólnotę AA potrzebującym mieszkańcom naszych osiedli. Ich kilkuletnie doświadczenia ze współpracy z alkoholikami podpowiadały im, że potrzeby są duże.


Do funkcjonowania grupy AA niezbędny był jakiś niewielki choćby lokal, pomieszczenie na czas spotkań trwających przeciętnie ok.2 godz. Z ufnością i wiarą dobrego załatwienia tej sprawy udali się do ks. proboszcza tejże parafii Józefa Kocoła. Także przekonanie, że księża z proboszczem na czele znają problemy swoich parafian i innych mieszkańców z tej okolicy a w szczególności alkoholowe sugerowało aby tam się udać. A na przyszłość tej inicjatywy liczyli również, że współpraca z kapłanami tej parafii nie ograniczy się tylko do udostępniania pomieszczeń. W trakcie już pierwszej rozmowy z ks. proboszczem przedstawili swój zamysł, omówili założenia i funkcjonowanie grup AA oraz udostępnili do wglądu i analizy program AA.

 

Trzeba tutaj zaznaczyć, że nasza grupa AA ,,Arka" jest od początku częścią Wspólnoty AA w Polsce a także na świecie. Dzięki otwartości, przychylności i zapewne znajomości oraz rozumieniu problematyki alkoholizmu w społeczności lokalnej przez ks. proboszcza w ciągu kilku dni pomysłodawcy otrzymali klucze do pomieszczeń. Pierwsze spotkanie ( nazywane mityngiem AA ) odbyło się 7 marca 2005 roku. Przez kilkanaście miesięcy współdzieliliśmy pomieszczenia z innymi a następnie otrzymaliśmy inne do wyłącznego zagospodarowania. W tym miejscu należy podkreślić ogromne zaangażowanie w otrzymaniu oraz wielki wkład pracy przy remoncie tych pomieszczeń naszego powiernika ks. Tadeusza Moskala. Ksiądz mimo słusznego już wieku i zapewne różnych dolegliwości dźwigał na piętra wiadra z wodą, malował i sprzątał pomieszczenia, dostarczał wyposażenie. Swoją postawą zachęcał tych z nas co brali udział w remoncie do zdecydowanej i sprawniejszej pracy.

 

Od chwili powołania do działalności spotykamy się w pomieszczeniach parafialnych cyklicznie co poniedziałek o godz.18. Mityngi AA przeznaczone są przede wszystkim dla osób z własnym problemem alkoholowym i takie najczęściej przychodzą. Są to mężczyźni a także kobiety. Ale często jest tak, że z tymi osobami przychodzą ich bliscy: żona, matka, mąż, dzieci czy koleżanka. Bywa też tak, że przychodzą najpierw osoby, które żyją z alkoholikiem lub alkoholiczką a nierzadko są przez nich krzywdzone. Jesteśmy otwarci na wszystkich zainteresowanych naszym programem AA zdrowienia z alkoholizmu. Trzeźwi czy trzeźwiejący alkoholicy z naszej grupy koncentrują się na pomaganiu w ramach programu AA innym alkoholikom i alkoholiczkom. Natomiast część z nas skutecznie zachowując osobistą abstynencję od alkoholu potrafi pokazywać, sugerować, podpowiadać na czym polega istota choroby oraz jak reagować czy interweniować w sprawie czynnego alkoholika.

 

Myśląc o tych wszystkich osobach niealkoholikach a jednak zainteresowanych naszą pracą przeznaczamy dla nich jedno spotkanie w miesiącu tj. ostatni poniedziałek. Mamy wtedy tzw. mityng AA otwarty. Przez te kilka lat działalności naszej grupy AA ,,Arka" w mityngach uczestniczyło bardzo wiele osób. Ze względu na to, że nie prowadzimy spisów, rejestrów i statystyk trudno jest nawet określić ich liczbę. Część z nich jest stałymi członkami tej grupy i od wielu miesięcy cyklicznie i regularnie przychodzi na mityngi. Znaczna część z nas po latach bezbożnego życia nawróciła się do Boga i powróciła na łono Kościoła. Na zakończenie dodamy, że od niedawna potwierdzamy udział w mityngach zainteresowanym osobom kierowanym do nas przez odpowiednie instytucje.

 

 

A oto osoby, które udzielą niezbędnej informacji na temat funkcjonowania oraz możliwości grupy AA ,, Arka":

 

Grzegorz AA - 693 448 812

Marek AA - 504 876 367

Rościsław AA - 608 748 129

 

Spotkania (mityngi):

W każdy poniedziałek o godz. 18.00 na świetlicy w Szkole Katolickiej przy parafii Św. Józefa Rzemieślnika (dawniej Dom Katechetyczny)

 

Strona oficjalna Wspólnoty AA w Polsce: http://www.aa.org.pl

 

 

Foto 1

 

 

Foto 2